2012-05-03

İzmir Coast Dj Akademi’nin kursiyerlerinden Serdar Ekmekçi eğitimini tamamlayarak Dj’liğe ilk adımını attı. Yeteneklerini yayınladığı ilk setiyle kitlelere kanıtlayan Serdar Bey ile Dj’lik ve müzik üstüne keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Erman ; Dj’liğe nasıl merak saldınız ve neden İzmir Coast Akademiyi tercih ettiniz?

Serdar Ekmekci ; İzmir Coast Dj’lerinin performanslarını daha önceden takip etmiştim ve beğendiğim bir ekipti, Dj’lik müzik tutkumu geliştirmek, biriktirdiklerimi ve ürettiklerimi insanlarla paylaşabilmek adına çok etkili bir yol. Müziğe tutkusu olan herkese önerebileceğim bir hobi. Seninle oluşan dostluğum da bu kursa başlamamda ön ayak oldu.

E ; Kursa başlamadan önce müzikle aranızda nasıl bir ilişki vardı?

S.E. ; Müzik benim en büyük hobim zaten, çocukluğumdan beri hoşuma giden albümleri toplamak ve insanlarla paylaşmak benim için çok önemli. 15 yıllık bir gurubumuz var, dört kişiyiz ve zaman zaman etkinliklerde 60 – 70’ler ağırlıklı program yapıyoruz. Ben perküsyon çalıyorum, bu aileden gelen bir tutku, babam Klasik Türk Sanat Müziği ile ilgileniyordu ve bu ilgi müzik kulağımın gelişmesinde bana çok yardımcı oldu.

E ; Müzisyen olmanızın kurs sırasında size ne gibi faydaları oldu?

S.E. ; Müzisyenlik benim asıl mesleğim değil, ben aslında veteriner hekimim ve uluslararası ticaret şirketim var. Profesyonel olmasa da müzik yeteneğim, ritim bilgisi ve djliğin temelini kavramamda bana çok yardımcı oldu.

E. ; Dj’lik kursu boyunca zorlandığınız yada ben bunu yapamam dediğiniz birşey oldu mu?

S.E. ; Djlik dışardan göründüğü kadar kolay birşey değil, başlangıçta biraz zorlandım ama djliği öğrenmeyi o kadar çok istiyordum ki birkaç ay içerisinde tüm ekipmanlara hakim olacak bir seviyeye geldiğimi hissetmeye başladım. Djliği öğrendikçe daha da çok keyif almaya başladım, Seninle Deep ve Tech House paylaşımlarımız müzik tutkuma farklı bir boyut getirdi.

E. ; Kursta kullandığınız ekipmanlar arasında en çok ilginizi çeken neydi?

S.E. ; Mixed in Keys, kesinlikle. Müzikal mixler hazırlamak için çok yardımcı oluyor, kullanmaya başladığımdan beri setlerimin kalitesinin artığını hissetmeye başladım. Bu arada Mackie’nin aktif kabinleri de çok ilgimi çekti, sanırım anfi dönemi kapanıyor.

E. ; Evinizde bir Denon dj setiniz var, peki ya siz Denon’cu musunuz? Yoksa Pioneer’ci mi? 🙂

S.E. ; (Gülümsüyor) Evet Denonlarım var ama gördüğüm kadarıyla bu işi profesyonel olarak yapmak isteseydim Pioneer’i tercih ederdim.

E. ; Kendim ve arkadaşlarım adına teşekkür ederim, sizinle birşeyler paylaşmak çok keyifliydi. Son olarak Dj olmak isteyenlere söylemek istediğiniz birşeyler var mı?

S.E. ; Öncelikle birlikte olduğumuz süre içerisinde, ekibinizle birlikte çok keyifli saatler geçirdim. Özellikle böylesine mesleğini seven, çok profesyonel bir ekipten eğitim almak önemli, burada öğrenilen şeylerin tekrarı, güncel müzik piyasasını takip etmek gerekli. Eğer dj olmak istiyorsanız hiç zaman kararınızı ertelemeden bir an önce başlamanızı tavsiye ederim. Bu kursa başladığınızda bırakamayacaksınız. (Gülümsüyor)

E. ; Çok teşekkür ederiz, zaman ayırdınız…

Serdar Bey ile uzun yıllar iletişim içinde olmak, yaptıklarını dinlemek ve tavsiyelerini dikkate almak niyetindeyiz. Şimdilik kendisine http://soundcloud.com/serdarekmekci adresinden ulaşabilirsiniz. Aşağıda yayınladığı setlerden biri yer alıyor, keyifli dinlemeler…